מערך החקירות הצבאי

0
2174

על כל אחד ואחת מאתנו המגיע לגיל 18 להתייצב בלשכת הגיוס ולשרת את המדינה. בין אם בתור לוחמים, תומכי לחימה, חוקרים או עובדי מנהלה – אנו מתחייבים לשרת בצבא ההגנה לישראל לאורך פרק זמן מוגדר מראש ולהעניק את מיטב הכישורים שלנו לטובת המדינה. עם זאת, לא תמיד אנו מסיימים שירות זה או מתגייסים אליו מלכתחילה: החל ממשתמטים או פטורי גיוס, חקירתה של המשטרה הצבאית בשל האשמות שונות ואף דין משמעתי – מצבים מורכבים אלו דורשים את ייעוצו של עורך דין צבאי; יעוץ בזכותו תוכלו לקבל את ההכנה המשמעותית ביותר לקראת ההליכים השונים.

בניגוד לדעת רבים, המשפט הפלילי האזרחי והמשפט הצבאי הינם תחומים שונים לחלוטין. במילים אחרות, המשפט הצבאי מתבסס על חוק השיפוט הצבאי הנחקק בשנת התשכ"ט-1955. חוק זה חל על כל אוכלוסיית המשרתים בצה"ל: חיילים בשירות חובה, חיילים בשירות קבע, אזרחים המשרתים במסגרת מילואים ואף מועמדים לשירות צבאי שהשתמטו. שוהים בחו"ל ואתם מעוניינים להסדיר את מעמדכם בכל הנוגע לשירות הצבאי? מעוניינים לדחות את השירות או לקבל ממנו פטור? נפתחה נגדכם חקירה מטעם המשטרה הצבאית? מצבים אלו ואחרים במסגרת המשפט הצבאי יקבלו את הסיוע הנדרש של עורך דין צבאי גיא פלנטר.

חקירתם של חיילים בצבא השלום

כאמור, משפט צבאי הינו מערכת משפט החלה על משרתיה ומתחלקת לשני תחומים עיקריים: המשפט הפלילי והדין המשמעתי. בהתאם לחוק השיפוט הצבאי, הסמכויות בהן מחזיק בית דין צבאי כוללות דיונים בעבירות פליליות כמו גם בסוגי עבירות אחרים, כאשר קציני השיפוט נושאים בדרגה של סגן ומעלה. את ההסמכה לשיפוט זה יש לקבל מהפרקליט הצבאי (או בקיצור – הפצ"ר) או מקצין המחזיק בסמכות מתאימה שניתנה על ידי הפצ"ר. ישנן סיבות שונות בגינן חיילים עולים למשפט: החל מעבירות פליליות ועד השתמטות מביצוע השירות – כדי להתכונן כראוי להליכים אלו, מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך צבאי מקצועי ומנוסה.

עם זאת, ובטרם החייל יישפט הוא יעבור חקירה במשטרה הצבאית. המשטרה הצבאית, המוכרת גם בתור מצ"ח, הינה הסמכות החוקרת בצבא ההגנה לישראל. למעשה, מצ"ח נחשב לסמכות המקבילה לרשות אכיפת החוק באזרחות. מטרתו של גוף הוא לבצע מחקר מעמיק, לבסס את החשדות באמצעות הראיות השונות ולקבוע האם ניתן להרשיע את החשודים ולהגיש נגדם כתב אישום. חוקרים אתכם בחשד לביצוע עבירות סמים או נשק? ביצעתם תאונת דרכים בעת שירותכם הצבאי? כדי לעבור את החקירה המשטרתית בהצלחה, יהיה עליכם לעבור הכנה בסיועו של עורך דין צבאי.

לסייע ללקוח – תוך הבנת אילוצי המערכת

מובאים למשפט מול ערכאות השיפוט הצבאיות? זקוקים לייעוץ או הכנה לקראת החקירה של המשטרה הצבאית? עו"ד פלילי גיא פלנטר יעניק לכם סיוע משפטי מול הגורמים הצבאיים השונים: בין אם אתם משרתים בשירות סדיר או קבע, אנו נלווה אתכם שלב אחר שלב. וזאת, תוך הבנת המערכת והאילוצים שלה.

הוסף תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here