מהו ניתוח התנהגותי ומתי נזדקק לו?

0
62

מאפייני ההתנהגות שלנו אינם מגיעים טבועים בנו מיום לידתנו. כל התגובות שלנו, סגנון הדיבור, המחוות וההכרעות שלנו ביום-יום, מקורם בדפוסים נלמדים שסיגלנו לאורך השנים. חוויות החיים שלנו, הסביבה בה גדלנו ואירועים שעיצבו אותנו, הותירו בנו רשמים וגם אם איננו מודעים לכך, הם אלו שכוננו את ההתנהגות שלנו. עולה מכך שכפי שההתנהגות המקורית הינה נלמדת, כך גם ניתן ללמוד התנהגויות חדשות. רעיון זה הוא שעומד בבסיס תהליך ניתוח ההתנהגות. ליווי של מנתחת התנהגות הוא מרכיב קריטי בתוכנית הטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי ועל ידי היכרות מעמיקה עם הדפוסים הקיימים והתוויית תוכנית התנהגותית, נוכל לסייע לילדינו לנהל חיים מיטיבים יותר.

לניתוח התנהגותי יתרונות רבים

על אף שניתן לאבחן הפרעות על הרצף כבר מגיל שנה וחצי, סימנים לאוטיזם בגיל 5 ומעלה יהיו לרוב מובהקים וחד משמעיים. בין אם המצב אובחן בגיל מוקדם או בשלב מאוחר יחסית, העבודה עם הגורם הטיפולי יכולה להיות קריטית להמשך הדרך.  ניתוח התנהגותי מאפשר לקדם התנהגויות מועילות כמו מיומנויות תקשורת, שימוש בדיבור כדי להביע צרכים ורגשות, או התנהלות נכונה בסיטואציות חברתיות. עם זאת, לימוד ההתנהגויות אינו קשור רק לתחום התקשורתי והחברתי. ניתן להשתמש בעקרונות ובשיטות הללו על מנת ללמד את הילד מיומנויות חדשות, משימוש בסכו"ם ועד מיומנויות קריאה וכתיבה.

עם זאת, בשלב הראשוני ביותר יתמקד האבחון והניתוח ההתנהגותי במאמצים להתמודד ביעילות עם התנהגויות מאתגרות. בין אם מדובר בהתפרצויות אלימות או בהתנהגויות טקסיות המקשות על שגרת החיים של הילד או מעמידות אותו בסיכון, ניתוח ההתנהגות הראשוני הוא שיסלול את הדרך לאפיק הטיפול המתאים.

טווח רחב של פתרונות טיפוליים

מרכז מבטים מזמין אותך להתוודע לליווי מקצועי מהשורה הראשונה ולהתחיל להעניק לילדך את המענה הנדרש לו. בין אם נדרש לך ניתוח התנהגות או טיפול בוויסות חושי, אנו מאפשרים לך לקבל את כל הכלים הנדרשים לשגשוג ילדך ושילובו המיטיב בחברה. למידע נוסף על שירותי המרכז ולתיאום פגישה, אנו זמינים עבורך במספר הטלפון 04-6336231 ונשמח ללוות אותך בכל הנדרש.

 

הוסף תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here